Si te luftohet kriza e COVID/19. Tre ide fituese ne Hackathon – online Hack the Crisis. Nje projekt financuar nga BE

0
1671

Ne datat  3 – 5  Prill u zhvillua  “Hack the Crisis Albania” online Hackathon ku me shume se 200 pjesemarres dhane idete e tyre te shkelqyera se si te luftohet kriza e #COVID/19. Nje nisme iniciuar dhe financuar nga projekti i BE – se #BEperInovacionin.

Tre ishin idete fituese qe u prezantuan nga: BTC ,IRIS dhe Skolla.Online

  • Nje aplikacion per t’iu gjendur prane njerezve ne nevoje ne keto kohe te veshtira.
  • Nje platforme per te lidhur njerezit me terapistet.
  • Nje platforme qe lidh mesuesit, studentet dhe shkollat.

Nje cmim prej 9000 Eurosh nga projekti BE per Inovacionin do te ndahet mes tre ekipeve fituese.

“I kenaqur te shoh gjithe komunitetin start – up dhe te teknologjise ne Shqiperi qe mblidhen per te gjetur zgjidhje per te perballuar nje nga krizat me te medha te jetes sone,ate te #COVID /19. BE –ja do te vazhdoje te mbeshtese Shqiperine dhe idete e mrekullueshme te te rinjve qe jane bashkuar ne kete lufte,”tha Ambasadori i BE-se Luigi Soreca.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu