24 C
Tirana
Friday, September 25, 2020
Kreu Strategji

Strategji

Lajme strategjike ne lidhje me ekonomine, financat dhe biznesin.

Mali i Tomorit, me një lartësi 2416 metra mbi nivelin e detit është një destinacion turistik për adhuruesit e aventurës, vëzhgimit dhe patjetër edhe për besimtarët që kryejnë pelegrinazh. Mali i Tomorit shtrihet në verilindje të qytetit të Çorovodës, në një largësi rreth 20-25 km dhe gëzon statusin e Parkut...
Banka OTP Albania është përzgjedhur si “Banka Me e Mirë” në Shqipëri, sipas vlerësimit të çmimeve të Ekselencës së Euromoney! Çmimi që Banka OTP Albania fitoi bazohet në performancën e bankës në vendin tonë krahasuar kjo me bankat e tjera në vend, për vitin 2019-të. “Çmimet e Ekselencës” të Euromoney...
Shqipëria tashmë është kthyer në një destinacion investimi edhe për të huajt. Italiani Giuseppe Suverato tashmë ka ngritur biznesin e tij të prodhimit të verës në Hamallaj të Durrësit dhe prodhon rreth 17 000 shishe verë në vit. Giuseppe Suverato, i cili prej vitit 2009  ka çelur kantinën e tij...
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë alokuar një grant prej pothuajse 800 000 dollarë të Fondit të Ambasadorëve për Trashëgiminë Kulturore, për restaurimin e fortifikimeve në Krujë, Durrës dhe Prezë, të cilat u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit. Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim dhe ministrja e Kulturës, Elva Margariti,...
Presidenca gjermane e BE-së duhet të përqendrohet në politikat mjedisore dhe klimatike në planin e saj të rimëkëmbjes nga COVID-19, tha sot ministrja gjermane e Mjedisit, Svenja Schulze. “Unë dua të luaj rolin tim për të siguruar që, gjatë gjashtë muajve të ardhshëm, ne të kombinojmë rimëkëmbjen nga kriza me...
Suksesi kërkon një vullnet të fortë, durim dhe shumë punë të palodhur. Disa njerëz besojnë se janë të paracaktuar për të qenë të suksesshëm, ndërsa të tjerë besojnë se ata janë thjesht të pafat dhe të paaftë për të fituar sukses. Realiteti është se qëndrimi është ajo që e bën...
Kryetari i bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu, ka zhvilluar një vizitë në Prishtinë, ku u takua edhe me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Gjatë takimit, Thaçi dhe Ndreu kanë biseduar për turizmin në Lezhë. “Një takim mbresëlënës me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Interesi për turizmin në Lezhë dhe promovimi i...
Në kuadër të thellimit të marrëdhënieve të bashkëpunimit mes institucionit të bashkisë Pogradec dhe trupit diplomatik të akredituar në Shqipëri, sot u zhvillua një takim jashtë radhe mes përfaqësuesve të bashkisë Pogradec dhe Ambasadorit Rumun në vendin tonë, Mircea Perpelea. Në takim u dakordësua mbi realizimin e vizitave dypalëshe në...
Nga Jose PINTO & Rudina HOXHA Tim Ananiadis, Drejtor Menaxhues i Hotelit Grande Bretagne / Hotel King George në Greqi bën një bisedë të sinqertë me HOSPITALITY STAR në lidhje me Hotelin Grande Bretagne i cili është hoteli më i njohur ndërkombëtarisht në Greqi. Në këtë intervistë, ai përqendrohet në...
  Nga Fatima Gorezi Lilli Rohde dhe Maike Benner janë këshilluese biznesi, konsulente, folëse ndërkombëtar dhe autore librash. Ato janë themelueset e Mal! Sh, një kompani ndërkombëtare e këshillimit dhe konsultimit për bizneset, me qendër në Frankfurt të Gjermanisë. Në këtë intervistë për revistën ‘’Star Business’’, ato jo vetëm që tregojnë...