3.5 C
Tirana
E martë, 7 Shkurt, 2023
Kreu Pa Kategori

Pa Kategori

Lajme te pergjithshme rreth ekonomise dhe biznesit.

Eksportet bujqësore nga qarku i Vlorës, krahas peshkimit kryesojnë edhe me kulturën e shalqirit dhe bimëve mjekësore aromatike këtë sezon vere. Drejtoria Rajonale e Eksporteve Vlorë, bën të ditur se, gjatë muajit korrik 2020, nga qarku i Vlorës janë eksportuar në total rreth 207.6 tonë produkte bujqësore në tregjet rajonale...
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon për situatën epidemiologjike në vend. Gjatë javës që lamë pas është vënë re një rritje e numrit të rasteve të konfirmuara, si edhe e numrit të testimeve në mbi 1/1000 banorë. Incidenca e sëmundjes COVID-19 në Shqiperi deri në javën që lamë pas është...
Punonjësit e transportit publik do të përfitojnë edhe për muajin qershor pagën e luftës. Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Transportit Rrugor, Blendi Gonxhja bëri të ditur se është rënë dakord që këta punonjës të përfitojnë edhe pagën e muajit qershor. “Është bërë prezantimi para të gjithë institucioneve të nevojës për...
Perfaqesues të Administratës Doganore Shqiptare morën pjesë në Sesionin e 135-të /136-të të Këshillit të Organizatës Botërore të Doganave. OBD është një qendër ndërkombëtare e njohur për ekspertizën doganore dhe ka një rol kryesor në zhvillimin, promovimin dhe zbatimin e sistemeve dhe procedurave moderne doganore. Në kushtet e pandemisë COVID-19, takimi i...
Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 320 testime për të dyshuar të prekur me COVID19 nga të cilat janë konfirmuar 53 raste pozitive, kryesisht raste të reja si dhe kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive. Lajmi i mirë është se 24 orët e fundit janë shëruar 12...
Per  të dytën ditë radhazi Shqipëria ka regjistruar 18 raste të reja me koronavirus duke e çuar totalin e të prekurve në 916. Rastet e reja janë në Tiranë, Durrës, Berat e Krujë. “Në Durrës janë identifikuar 7 raste në një fasoneri, kontakte të një rasti pozitiv. Janë 5 raste...
Plakja e popullsisë është një megatrend që po shndërron ekonomitë dhe shoqëritë në mbarë botën.  Plani Ndërkombëtar i Veprimit mbi Moshimin dhe Deklarata Politike adoptuar në Madrid / Prill 2002 nga Asamblea e Dytë Botërore mbi Moshimin është firmosur nga Presidenti dhe Qeveria Shqiptare. Ky plan për veprim propozon...
30 mjekë dhe infermierë shqiptarë u nisën drejt Italisë për të dhënë kontributin e tyre për trajtimin e pacientëve në luftën kundër COVID-19. Ekipi mjekësor shqiptar do të vendoset në një spital në veri të Italisë për trajtimin e pacientëve me COVID-19. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu gjatë fjalës së saj...
Kryeministri Edi Rama ndodhet në Abu Dabi të Emirateve të Bashkuara Arabe ku është takuar me Princin e Kurorës, Sheikh Mohamed Bin Zayed Al Nahyan. Në faqen e tij të Facebook, kreu i qeverisë shkruan se në qendër të  takimit me princin e kurorës është çështja e Konferencës së Donatorëve...
Sfidat e zhvillimit ekonomik, klima e biznesit dhe investimet e huaja ishin disa nga temat kryesore të diskutuara sot në Forumin Ekonomik të Tiranës, me pjesëmarrjen e aktorëve vendimmarrës dhe të biznesit vendas dhe të huaj. Në fjalën përshëndetëse, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u shpreh se ky...