8 C
Tirana
E diel, Prill 18, 2021
Kreu Në Plan të Parë

Në Plan të Parë

Artikujt ne plan te parë

U zhvillua sot ceremonia virtuale e përfundimit të Projektit të Binjakëzimit “Forcimi i kapaciteteve të Bankës së Shqipërisë në kuadër të përafrimit me legjislacionin e Bashkimit Europian (BE)”. Ky projekt u prezantua në Dhjetor të vitit 2019 dhe u financua nga fondet e Bashkimit Europian, në kuadër të Instrumentit të...
Çfarë është dhe si e zhvilloni  biznesin tuaj në shtëpi? Strategjia e marketingut është një pjesë e planit tuaj të biznesit që përshkruan planin tuaj të përgjithshëm të lojës për mënyrën se si do të gjeni dhe tërheqni klientë  në biznesin tuaj. Ndonjëherë strategjia e marketingut ngatërrohet me një plan marketingu , por ato janë të ndryshme. Strategjia...
Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, mbajti konferencën e fundvitit. Ai dërgoi një mesazh shërimi për botën në 2021, një vit që uroi të na sjellë rreze shprese përballë sfidave të mëdha. Guterres bëri thirrje për unitet dhe solidaritet për të lënë pas një vit ku dominoi...
Rreth 50 mijë biznese të vogla në të gjithë vendin nuk do të paguajnë më Tatim mbi Vlerën e Shtuar duke nisur nga 1 janari i vitit të ardhshëm, kohë kur merr fuqi vendimi i qeverisë për të përjashtuar nga kjo taksë këto subjekte. Me rritjen e pragut, kjo taksë...
Situata e COVID19 në 24 orët e fundit paraqitet si vijon: Janë kryer 2165 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 499 qytetarë. Në 24 orët e fundit janë shëruar 384 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 31,565 që nga fillimi i epidemisë. Numri i të shtruarve në spitale vijon të jetë...
Ka nisur  vaksinimi i popullsisë në të gjitha vendet e Bashkimit Evropian. Dozën e parë, e kanë marrë të moshuarit dhe punonjësit e spitaleve në vende si Gjermania, Italia, Franca, etj. Ndryshe nga vendet e tjera të unionit, në krye të listës së vaksinimit në Greqi ishin presidentja Katerina Sakellaropoulou...
Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, i uruan sot festën e Krishtlindjes mjekëve dhe infermierëve në Spitalin Infektiv në Tiranë, ndërsa bëri të ditur se pas kalimit të situatës së COVID spitali Infektiv do të ndërtohet nga fillimi. Duke u shprehur mirënjohjen për punën heroike...
Investimet italiane në Shqipëri kryesojnë në sektorin financiar atë të bankave dhe të shërbimeve. Italia është një vend partner i rëndësishëm ekonomik me Shqipërinë. Investimet e huaja italiane në vendin tonë kapën shifrën e 77 milionë eurove në 9-mujorin e këtij viti. Italia renditet në investitorin e tretë më të madh...
Në këtë periudhë pandemie, miliona persona kanë bërë sakrifica  duke hequr dorë për të parë të afërmit e tyre për Krishtlindje, deklaroi kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus në mesazhin e tij të publikuar dje në mbrëmje. Ndërkohë që 2020 po përfundon, kjo pandemi historike ka penguar...
Kryeministri Rama deklaroi sot gjatë konferencës online të mbajtur me gazetarët se, “të gjitha shtetet po bëjnë një luftë të madhe për sigurimin në sasi të mëdha të vaksinës antiCovid teksa Shqipëria është në komunikim të vazhdueshëm më disa shtete mike për të siguruar vaksinën në dy muajt e...
sqSQ