24 C
Tirana
Friday, September 25, 2020
Kreu Në Plan të Parë

Në Plan të Parë

Artikujt ne plan te parë

Time 100 is an annual listicle of the 100 most influential people in the world, assembled by the American News Magazine Time. First published in 1999 as the result of a debate among American academics, politicians, and journalists, the list is now a highly publicized annual event. Appearing on the list is often seen as...
Që prej muajit Korrik bizneset e vogla, të cilat kryejnë një xhiro deri në 14 milionë lekë nuk paguajnë tatimfitim, zero, ndërsa edhe më tutje akoma bizneset e vogla që kryejnë xhiro deri në 10 milionë lekë të reja nuk paguajnë as TVSH. Në një konferencë të përbashkët për shtyp...
Mbrojtja dhe patentimi i produkteve “Made in Albania” ka një rëndësi të madhe, pasi jo vetëm mbrojmë traditën, por iu jep mundësi sipërmarrjeve të rrisin cilësinë dhe të konkurrojnë denjësisht në tregje më të mëdha. Në konferencën e zhvilluar nga Drejtoria e Përgjithshme e Pronësisë Industriale “Mbrojtja e të drejtave...
Superkompjuterët mund të marrin së shpejti tetë miliardë euro (9,47 miliardë dollarë) nga Komisioni Europian, njoftoi sot organi ekzekutiv i BE-së. “Informatika me performancë të lartë është një kapacitet thelbësor dixhital për Europën”, tha zëvendëspresidentja e KE-së, Margrethe Vestager. “Teknologjia mund të përdoret në luftën kundër pandemisë së koronavirusit të ri....
Ministri Francez i Ekonomisë, Bruno Le Maire, në një mesazh të postuar në Twitter, njoftoi se kishte rezultuar pozitiv me koronavirus. Le Maire shton se ai “menjëherë e vendosi veten në izolim në përputhje me rregullat shëndetësore deri në shërimin e plotë të tij’’. “Nuk kam simptoma. Unë do të qëndroj...
155 persona i shtohen listës të përfituesve për trajtimin financiar suplementar të punonjësve që kanë punuar në miniera në nëntokë, të punonjësve të industries së naftës e të gazit dhe të punonjësve që kanë punuar në metalurgji. Instituti i Sigurimeve Shoqërore bëri të ditur se po vazhdon puna për përmbylljen...
Autoriteti Kombëtar i Ushqimit dhe trupat inspektuese të AKU-së kanë kryer gjatë ditës së sotme 371 inspektime dhe monitorime në të gjithë vendin, edhe si pjesë e taskforcës antiCovid. Vijohet që të këshillohet nga taskforca që nga çdo biznes mos të nënvlerësohet asnjë pjesë e protokolleve të sigurisë, si mënyra...
Zyra me një ndalesë ADISA do të ofrojë mbi 750 shërbime publike përmes portalit e-Albania edhe në Pogradec. Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduart Shalsi ndërsa njoftoi çeljen e zyrës së re të shërbimeve ADISA në Pogradec, theksoi se do të ofrohen mbi 750 shërbime publike përmes portalit e-Albania. “10...
Situata në spitale vijon të jetë e qëndrueshme. Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 175 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar. Ne 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 74 vjeçare...
Në datën 17 shtator 2020, në kuadër të Monitorimit Post-Programor, Guvernatori Gent Sejko dhe përfaqësues të tjerë të Bankës së Shqipërisë, zhvilluan një takim online me zj. Yan Sun, shefe e Misionit të FMN-së për Shqipërinë. Diskutimet e këtij takimi u fokusuan në ecurinë e ekonomisë shqiptare, zhvillimet në sistemin...