9 C
Tirana
E martë, Janar 26, 2021
Nga Fatima Gorezi Hako Sh.p.k është sot një prej kompanive më të mëdha në Shqipëri të prodhimit të mishit. Pas suksesit të kësaj marke të njohur qëndron përkushtimi dhe vizioni jo vetëm i familjes ‘’Hako’’, por  në mënyrë të veçantë edhe i Antonela Hakos. Antonela për më shumë se 20...
Urime,mbërritën sot për Angela Merkel, në 15-vjetorin e saj si kancelare. Gazeta franceze ”Le Parisien” e shfrytëzoi përvjetorin si një mundësi për të intervistuar politikanë me të cilët Merkel ka mbajtur konsultime dhe negociata gjatë gjithë karrierës së saj. “Ajo është deri tani personaliteti më i madh politik në Evropë”, citoi...
  Ditën e djeshme në ambientet e ‘’Maritim Plaza Hotel’’, Global Woman Club Albania zhvilloi aktivitetin e saj të pestë që prej lancimit të filialit për Shqipërinë në shtator të vitit të kaluar. Eventi i përmuajshëm mblodhi rreth vetes shumë zonja të nderuara të cilat operojnë dhe drejtojnë biznese të...
Nga Rudina HOXHA « Ne i mirëpresim me gjithë zemër studentët nga Shqipëria. Kemi (dhe kishim) studentë nga Shqipëria dhe nga rajoni më i gjerë i Ballkanit. Ne ju ftojmë të filloni përvojën e BE-së dhe të bashkoheni me komunitetin tonë ndërkombëtar ku i qasemi arsimit duke përzier anën teorike me...
Të gjithë kemi nevojë të vazhdueshme për frymëzim apo nxitje drejt atij që quhet sukses. Në këtë fushë, modelet e duhur janë ata që sipas shumë faktorëve konsiderohen ndër njerëzit që dinë të krijojnë sukses ne karriere,sipermarrje apo ne cdo fushe tjeter ku kane zgjedhur te operojne. Natyrshem lind pyetja...
Edhe grate sipermarrese e kane tashme nje perfaqesi te tyren. Diten e djeshme ne Tirane eshte krijuar Dhoma Ekonomike e Gruas, e cila synon të jetë zëri dhe mbeshtetja per te gjitha grate dhe vajzat e reja qe jane ne biznes, apo po nisin nje sipermarrje te re. Grate ne...
Njerezit e suksesshëm gjithmonë lënë gjurmë dhe jane burim frymezimi per komunitetin dhe shoqerine. Nuk ka rëndësi çfarë moshe keni ose sa para  fitoni, rëndësi ka vetëm vullneti për ta ndryshuar cdo trajtë që është duke ju mbajtur larg suksesit. Njerëzit e suksesshëm zakonisht kanë shumë të përbashkëta, por më poshtë...
Suksesi kërkon një vullnet të fortë, durim dhe shumë punë të palodhur. Disa njerëz besojnë se janë të paracaktuar për të qenë të suksesshëm, ndërsa të tjerë besojnë se ata janë thjesht të pafat dhe të paaftë për të fituar sukses. Realiteti është se qëndrimi është ajo që e bën...
Kryekonomistja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Gita Gopinath është një nga gratë e shquara të vitit 2020, në edicionin indian të revistës prestigjioze “Vogue”. Indo-amerikania 48-vjeçare, Gita Gopinath, është votuar si liderja e mendimit botëror nga “Vogue India”. Ajo është gruaja e parë që zuri këtë pozicion brenda institucionit ekonomik, pas...
  11 shkurti është dita ndërkombëtare e grave dhe vajzave në shkencë. Gjatë 15 viteve të fundit, komuniteti global ka bërë shumë përpjekje në frymëzimin dhe përfshirjen e grave dhe vajzave në shkencë. Edhe pse shkenca dhe barazia gjinore janë të dyja thelbësore për arritjen e qëllimeve të zhvillimit të pranuar...
sqSQ