21.5 C
Tirana
E enjte, 8 Qershor, 2023
Kryekonomistja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Gita Gopinath është një nga gratë e shquara të vitit 2020, në edicionin indian të revistës prestigjioze “Vogue”. Indo-amerikania 48-vjeçare, Gita Gopinath, është votuar si liderja e mendimit botëror nga “Vogue India”. Ajo është gruaja e parë që zuri këtë pozicion brenda institucionit ekonomik, pas...
Nga Fatima Gorezi Kalaja e Tiranës është sot një destinacion strategjik i kryeqytetit, jo vetëm për të kaluar disa ‘’happy hours’’ në shoqërinë e miqve dhe të afërmve, por edhe për t’u informuar dhe të shkëmbyer mes njëri-tjetrit në një kontekst sa social po aq edhe kulturor.  Pas suksesit të këtij...
Edhe grate sipermarrese e kane tashme nje perfaqesi te tyren. Diten e djeshme ne Tirane eshte krijuar Dhoma Ekonomike e Gruas, e cila synon të jetë zëri dhe mbeshtetja per te gjitha grate dhe vajzat e reja qe jane ne biznes, apo po nisin nje sipermarrje te re. Grate ne...
Time 100 is an annual listicle of the 100 most influential people in the world, assembled by the American News Magazine Time. First published in 1999 as the result of a debate among American academics, politicians, and journalists, the list is now a highly publicized annual event. Appearing on the list is often seen as...
Të gjithë kemi nevojë të vazhdueshme për frymëzim apo nxitje drejt atij që quhet sukses. Në këtë fushë, modelet e duhur janë ata që sipas shumë faktorëve konsiderohen ndër njerëzit që dinë të krijojnë sukses ne karriere,sipermarrje apo ne cdo fushe tjeter ku kane zgjedhur te operojne. Natyrshem lind pyetja...
Njerezit e suksesshëm gjithmonë lënë gjurmë dhe jane burim frymezimi per komunitetin dhe shoqerine. Nuk ka rëndësi çfarë moshe keni ose sa para  fitoni, rëndësi ka vetëm vullneti për ta ndryshuar cdo trajtë që është duke ju mbajtur larg suksesit. Njerëzit e suksesshëm zakonisht kanë shumë të përbashkëta, por më poshtë...
Suksesi kërkon një vullnet të fortë, durim dhe shumë punë të palodhur. Disa njerëz besojnë se janë të paracaktuar për të qenë të suksesshëm, ndërsa të tjerë besojnë se ata janë thjesht të pafat dhe të paaftë për të fituar sukses. Realiteti është se qëndrimi është ajo që e bën...
Intervistë / Filantropi miliarder beson se kjo është koha për “bashkëpunim”, jo për denoncim të nxituar ndaj Kinës.  Që prej fillimit të kësaj pandemie, të cilën e kishit parashikuar me shumë saktësi, duket se ju jeni në kontakt me të gjithë botën për të strukturuar një përgjigje globale ndaj sfidës...
  11 shkurti është dita ndërkombëtare e grave dhe vajzave në shkencë. Gjatë 15 viteve të fundit, komuniteti global ka bërë shumë përpjekje në frymëzimin dhe përfshirjen e grave dhe vajzave në shkencë. Edhe pse shkenca dhe barazia gjinore janë të dyja thelbësore për arritjen e qëllimeve të zhvillimit të pranuar...
  Ditën e djeshme në ambientet e ‘’Maritim Plaza Hotel’’, Global Woman Club Albania zhvilloi aktivitetin e saj të pestë që prej lancimit të filialit për Shqipërinë në shtator të vitit të kaluar. Eventi i përmuajshëm mblodhi rreth vetes shumë zonja të nderuara të cilat operojnë dhe drejtojnë biznese të...