29 C
Tirana
Wednesday, July 8, 2020
Kreu Inovacion & Teknologji

Inovacion & Teknologji

Lajme kryesisht rreth Teknologjise dhe Inovacionit me ndikim ekonomik.

Nënshkruhet marrëveshja me Gjermaninë për një transport publik udhëtarësh miqësor me mjedisin dhe metropolin e Tiranës. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku nënshkroi sot me ambasadorin e Gjermanisë, Peter Zingraf një marrëveshje mes Qeverisë shqiptare dhe Qeverisë Federale të Gjermanisë për Bashkëpunimin Teknik 2019 për projektin “Për një transport...
Punonjësit e transportit publik do të përfitojnë edhe për muajin qershor pagën e luftës. Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Transportit Rrugor, Blendi Gonxhja bëri të ditur se është rënë dakord që këta punonjës të përfitojnë edhe pagën e muajit qershor. “Është bërë prezantimi para të gjithë institucioneve të nevojës për...
Aksioneri kryesor i “Lufthansa”, miliarderi Heinz Hermann Thiele, njoftoi se ai do ta miratonte planin e shpëtimit të kompanisë kryesore ajrore europiane. “Unë do ta votoj projekt-marrëveshjen në një mbledhje të përgjithshme të aksionerëve vendimmarrës, e planifikuar për këtë çështje të enjten”, tha biznesmeni 79-vjeçar për të përditshmen “Frankfurter Allgemeine...
Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka deklaruar sot se pas vendimit të Komitetit Teknik të Ekspertëve dhe Ministrisë së Shëndetësisë, transporti publik mund të fillojë menjëherë nga puna, sipas protokolleve të miratuara dhe të bëra tashmë publike. Deklaratat u bënë gjatë një aktiviteti të zhvilluar në fshatin Bërxullë...
Filloi projekti ”OLEDWIND” që, falë bashkëpunimit të kompanive ”ENEA” dhe ”Campania Materias” do të zhvillojë burime inovative të dritës organike, OLED (Dioda Organike e Emetimit të Dritës), që do të integrohen nëpër dritare për të ndriçuar në brendësi të ndërtesave në mungesë të dritës natyrore. Falë përdorimit të materialeve të...
Nga sot ka rinisur transporti detar i pasagjerëve. Kreu i Drejtorisë së Përgjithshme Detare, Paulin Ndreu në një prononcim mediatik shpjegoi  kategoritë që mund të udhëtojnë në këtë fazë të parë si dhe protokollet që duhen zbatuar në udhëtim si nga kompanitë, ashtu edhe nga pasagjerët për të shmangur përhapjen...
Kompania ajrore shqiptare, Air Albania njofton se pas riatdhesimeve rinis fluturimet e rregullta ajrore. Përmes një njoftimi për shtyp, kompania Air Albania thekson se “nesër në datë 21 qershor rifillojmë fluturimet e rregullta me Stambollin”. Ndërsa nga data 22 qershor, Air Albania deklaron se “rifillojmë fluturimet e rregullta për të gjithë...
Në Fushë-Krujë ka nisur dje projekti i rindërtimit për të strehuar familjet që kanë mbetur pa banesë nga tërmeti i 26 nëntorit. Në një sipërfaqe prej 10 ha dhe në një largësi prej 1 km nga qendra e Fushë-Krujës, do të ndërtohen banesat individuale dhe apartamentet, për banorët e Fushë-Krujës,...
Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dekaroi sot se në kushtet e situatës së emergjencës shëndetësore në vend, hapja e transportit publik nuk është në tagrin as të MIE dhe aq më pak të kompanive të transportit, por vetëm të Komitetit Teknik të Ekspertëve, pasi Qeveria Shqiptare vlerëson se jeta...
Tirana International Airport njofton se sot rifillojnë fluturimet me 4 shtete, Austri, Gjermani Greqi dhe Serbi. Përmes një njoftimi për shtyp, Tirana Airport Partners informoi se pasagjerët që udhëtojnë duhet të respektojnë protokollet e higjienës. Po ashtu, TIA thekson se maskat janë të detyrueshme. Dy ditë më parë Ministria e Infrastrukturës...