16 C
Tirana
Sunday, November 29, 2020
Kreu Ekonomi

Ekonomi

Lajme rreth ekonomise ne Shqiperi dhe Bote.

Në projektbuxhetin 2021, Qeveria ka rritur mbështetjen financiare për një sërë programesh sociale e shëndetësore adresuar kategorive të ndryshme që nga pensionistët, shtresat në nevojë e të papunët. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj u shpreh sot se, “Skema e Sigurimeve Shoqërore për vitin 2021 parashikohet në masën 144.6...
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka raportuar 295 raste pozitivë me COVID-19, gjatë 24 orëve të fundit. Në përditësimin e situatës epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID-19 në Shqipëri raportohet se janë kryer 1413 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 295...
Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit kanë kryer gjatë ditës së sotme 346 inspektime dhe monitorime në të gjithë vendin edhe si pjesë e Taskforcës antiCovid. AKU njofton se, “Taskforca po vazhdon me monitorimin e të gjitha bizneseve dhe niveleve të sistemit arsimor, duke këmbëngulur në zbatimin e protokollove...
Vermoshi, 100 km nga qyteti i Shkodrës në një lartësi prej 1100 metra mbi nivelin e detit, është kthyer në  një prej destinacionet e reja turistike alpine. Kryeministri Rama theksoi se investimet e qeverisë shqiptare dhe ato private do ta kthejnë këtë mrekulli të natyrës së Malësisë së Madhe në...
Më shumë se 40 milionë raste me koronavirusin e ri janë regjistruar zyrtarisht në botë, sipas të dhënave zyrtare. Më shumë se 2,5 milionë raste me COVID-19 janë regjistruar këto shtatë ditët e fundit, bilanci më i lartë në një javë që prej fillimit të pandemisë. Në total, të paktën 40...
Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, rikujton individët dhe tatimpaguesit të cilët zotërojnë një llogari financiare, të bashkëpunojnë me institucionet financiare përkatëse për plotësimin e formularit të vetëdeklarimit. Për të luftuar problemin e evazionit fiskal offshore dhe shmangien e grumbullimit të parave jashtë vendit, autoritet tatimore, në bashkëpunim me vendet e...
Kryeministri Edi Rama i është kthyer sërish bashkëbisedimeve me ndjekësit në ‘Facebook’, duke iu përgjigjur pyetjeve nga shumë fusha. Nder te tjera kryeministri ka deklaruar se amnistia fiskale do të jetë shumë shpejt gati. Bashkengjitur komunikimi i kryeministrit me qytetaret: Arbeni nga Shkodra në videon dërguar në adresën [email protected], shprehet se...
Banka e Shqipërisë kujtoi 103-vjetorin e hedhjes në qarkullim të Serisë C të kartëmonedhave të Krahinës Autonome të Korçës, me dy prerje, Gjysmë dhe Një Frangë. Këto kartëmonedha njihen edhe si kartëmonedhat e para shqiptare, të cilat përbëjnë një dëshmi të rëndësishme të disa prej ngjarjeve më madhore të historisë...
Dhoma Amerikane e Tregtisë prezantoi imazhin e ri të identitetit në prag të 20-vjetorit të themelimit të saj dhe përpara Asamblesë së Përgjithshme, e cila do mbahet në 15 Tetor. Imazhi i ri i AmCham simbolizon partneritetin midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Shqipërisë, si dhe përfaqëson evoluimin e...
Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit. Janë kryer 1008 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 152 qytetarë të prekur nga virusi Sars-Cov2. Janë shëruar 194 qytetarë duke e çuar në 8536 numrin e të shëruarve në vend që...