22 C
Tirana
Saturday, July 4, 2020
Parashikuar fillimisht në Zagreb, samiti BE-Ballkani Perëndimor do të zhvillohet më 6 maj nëpërmjet një videokonference për shkak të pandemisë së COVID-19. Bashkimi Europian është partneri kryesor i rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe karakteri unik i marrëdhënieve që i bashkon do të theksohet gjatë videokonferencës. Bashkimi Europian dhe Ballkani Perëndimor janë...
Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se janë regjistruar 95 pacientë të tjerë të shëruar nga koronavirusi i ri (COVID-19). Ministria e Shëndetësisë tha se dy persona të tjerë kanë vdekur nga koronavirusi duke e çuar në 84 numrin e viktimave nga sëmundja. Në 24 orët e fundit...
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti i shoqëruar nga  zëvendësguvernatorët Sokol Havolli dhe Lulzim Ismajli ka paraqitur para mediave, masat e ndërmarra nga BQK-ja pas paraqitjes së Pandemisë Covid 19. Guvernatori Mehmeti ka thënë se disa  institucione  janë duke u kujdesuar në ruajtjen e shëndetit dhe...
Ministria e shëndetesise informon se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 29 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas qyteteve: Shkupi (20), Kumanova (3), Velesi (3), Prilep (2) dhe Dibra (1). Kështu, numri i përgjithshëm i pacientëve të diagnostikuar me COVID-19 deri sot në orën 12:00 është 177 persona...
Instituti Kombetar I Shendetit Publik te Kosoves ka publikuar para pak oresh situaten epidemiologjike me COVID /19 ne  Kosove  per  diten e sotme. Sipas ketij instituti sot jane ekzaminuar 34 persona nga te cilet 8 kane rezultuar positive. Ndersa numri total I te infektuarve deri daten e sotme ne Kosove ka...
Guvernatorja e Bankës Popullore te Maqedonise se Veriut, Anita Angelovska-Bezhoska, mbajti sot nje konferencë për shtyp në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut, në lidhje me masat për zbutjen e efekteve të mundshme negative mbi ekonominë, të shkaktuara nga paraqitja e infeksionit të ri të virusit. Ajo foli për...
Duke marrë parasysh situatën e krijuar për shkak të përhapjes së infeksionit të shkaktuar nga virusi Covid-19, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka ndërmarrë masa adekuate lidhur me funksionimin normal të sistemit financiar. Masat e ndërmarra nga Qeveria e Republikës së Kosovës me qëllim ndaljen e përhapjes së...
Republika e Kosovës feston sot ditëlindjen e saj të 12-të , teksa u shpall në 17 shkurt të vitit 2008 shtet sovran dhe i pavarur. Ajo është njohur deri më tani nga plot 116 shtete. Dymbëdhjetë vitet e pavarësisë janë shoqëruar me zhvillime të ndryshme në sferën politike dhe ekonomiko-sociale...
Në ambientet e Bankës Qendrore të Kroacisë  u zhvillua këtë javë një takim midis përfaqësuesve të kësaj banke,përfaqësuesve të Eurostatit dhe Byrosë Kroate të statistikave. Tema kryesore e takimit ishte vënia e theksit në bashkëpunimin midis Bankës Qendrore dhe Byrosë Kroate të statistikave  për prodhimin e statistikave zyrtare të...
Banka Qendrore e Republikes se Maqedonise se Veriut dhe Komisioni për Mbrojtje të Konkurrencës (KMK) nënshkruan një memorandum bashkëpunimi dedikuar avancimit të shkëmbimit të të dhënave dhe informacioneve lidhur me konkurrencën në sektorin bankar. Siç u theksua gjatë takimit midis guvernatores, Anita Angelovska-Bezhoska dhe kryetarit të KMK-së, Vladimir Naumovski,...