19 C
Tirana
Tuesday, July 7, 2020
Organizata Botërore të Shëndetit (OBSH) do të marrë një donacion shtesë prej 10 milion USD nga Shteti i Katarit, si mbështetje për sigurimin e pajisjeve të testimit, trajtimin dhe gjetjen e vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur të shtunën, nga Ministri i Jashtëm Katarian Sheikh Mohamed bin Abdulrahman...
Prej ditës së sotme hapen të gjitha vendkalimet kufitare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ku vendasit dhe të huajt do të lëvizim pa pengesa, pa detyrim testi COVID-19 dhe pa karantinë të detyrueshme. Vendimi u mor nga qeveria mbi bazë të rekomandimeve të Komisionit për Sëmundje Infektive. Qeveria mori vendim...
Aksioneri kryesor i “Lufthansa”, miliarderi Heinz Hermann Thiele, njoftoi se ai do ta miratonte planin e shpëtimit të kompanisë kryesore ajrore europiane. “Unë do ta votoj projekt-marrëveshjen në një mbledhje të përgjithshme të aksionerëve vendimmarrës, e planifikuar për këtë çështje të enjten”, tha biznesmeni 79-vjeçar për të përditshmen “Frankfurter Allgemeine...
Vendet anëtare të Bashkimit Europian janë të gjithë dakord për një borxh të përbashkët për financimin e pjesshëm të planit të rimëkëmbjes ekonomike përballë pandemisë së koronavirusit, tha kancelarja gjermane, Angela Merkel. “Struktura ligjore e propozuar nga Komisioni nuk është vënë në diskutim… Emetimi i obligacioneve nga Komisioni nuk është...
Njëzet e shtatë drejtuesit e BE kanë qëllim të zhvillojnë një samit ballë për ballë në mes të muajit korrik në Bruksel për të negociuar për planin europian të rimëkëmbjes, deklaroi sot presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel. Bëhet fjalë për samitin e parë ballë për ballë të drejtuesve të...
Grumbullimet e mëdha do të vazhdojnë të jenë të ndaluara në Gjermani deri në nëntor për të kufizuar çdo përhapje të koronavirusit të ri, sipas një projektmarrëveshjeje mes qeverisë federale dhe rajoneve. “Ngjarjet e mëdha, të tilla si festivale, festa në fshat, qytet, rrugë, ngjarje për promovimin e verës, turne...
Kanadaja dhe SHBA-ja po negociojnë një zgjatje të mundshme të mbylljes së kufirit të përbashkët për udhëtimet jothelbësore përtej 21 qershorit, tha sot kryeministri kanadez, Justin Trudeau. Të dy vendet, me një marrëveshje të ndërsjellë, vendosën të mbyllnin më 21 mars kufirin e tyre të përbashkët, përveçse për transportin e...
Qeveria Gjermane njoftoi se do të sigurojë 25 miliardë euro ndihmë financiare shtesë për bizneset e vogla dhe të mesme të goditura nga kriza e koronavirusit, në përpjekje për të ndaluar një valë të afërt falimentimesh. Injeksioni i parave ka për qëllim bizneset e vogla në sektorët e hotelerisë dhe...
Italia do të fillojë një fazë tjetër të lehtësimit të masave kufizuese, me lehtësimin e disa kufizimeve në fuqi kundër epidemisë së koronavirusit në gadishull, bëne të ditur sot burime zyrtare. Kryeministri Giuseppe Conte nënshkroi një dekret në këtë kuadër, që do të hyjë të Hënën në fuqi. Sipas këtij teksti...
Kancelarja Gjermane Angela Merkel kërkoi sot trajtim të barabartë të gjermanëve dhe firmave të tjera të huaja, që operojnë në Kinë, gjatë një videokonference me kryeministrin kinez, Li Keqiang. “Kancelarja Merkel i bëri thirrje kryeministrit Li që t’u japë kompanive të huaja akses më të mirë në tregun e Kinës,...