25 C
Tirana
Thursday, September 24, 2020
Kreu Biznes

Biznes

Lajme rreth biznesit ne shqiperi dhe bote

E njohur si një bastion i një sistemi bankar të veçantë, të sigurt, Zvicra së shpejti do t’i ofrojë të pasurve të botës një zgjedhje tjetër për ruajtjen e pasurive të tyre: “kasafortat shkëmbore” të gdhendura në ultësirat e Alpeve. Sipas Bloomberg, ideja vjen nga sipërmarrësit në Zvicrën qendrore, për...
Nga Fatima Gorezi Irsida Tafaj është themeluese e ‘’Chicarti ‘’, një nisëm për të sjellë pranë klientit një brand ndryshe nga të tjerët, që në qendër të vëmendjes ka për qëllim të shfaq veçantinë e punimeve ‘handmade’. Pasioni i saj për tregtimin e punimeve të bëra me dorë dhe që flasin...
Oksigjeni mjekësor për pacientët me simptoma të rënda të COVID-19 po mbaron, ndërkohë që një milion raste të reja infektimi janë regjistruar aktualisht në të gjithë botën, paralajmëroi sot kreu i Shëndetësisë i OKB-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Raporti global për sëmundjen e koronavirusit të ri pritet të arrijë në 10...
  Nga Fatima Gorezi Lilli Rohde dhe Maike Benner janë këshilluese biznesi, konsulente, folëse ndërkombëtar dhe autore librash. Ato janë themelueset e Mal! Sh, një kompani ndërkombëtare e këshillimit dhe konsultimit për bizneset, me qendër në Frankfurt të Gjermanisë. Në këtë intervistë për revistën ‘’Star Business’’, ato jo vetëm që tregojnë...
“Saranda për herë të parë me paketa turistike 20% më lirë”, tha  kryetari i bashkisë Sarandë, Ardian Gurma, ndërsa ftoi qytetarët të vizitojnë qytetin bregdetar. Gurma sqaroi se Ministria e Shëndetësisë, Ministria e Turizmit dhe ekspertët e tyre kanë hartuar një draftprojekt në lidhje me protokollin e masave ndaj COVID-19...
Jeff  Bezos ishte i pari që arriti vlerën 100 miliardë dollarë dhe mund të jetë i pari që do të kapë vlerën e 1 000 miliardë dollarëve. Sigurisht që do të marrë ca kohë: Patroni i gjigandit Amazon mund të tejkalojë objektivin në 2026 nëse fati i tij vazhdon të...
"ARTE është një vendbanim autentik, intim, me një interior të mrekullueshme të krijuar nga mendja dhe zemra e shumë njerëzve të talentuar. Jemi mirënjohës për studion e UNO në Tiranë dhe arkitektin shumë të talentuar Glon Bakalli dhe ekipin e tij për ndihmën dhe përkrahjen gjatë procesit, tha për...
*Meri Kola, Administratore në INGLOT Albania, shpjegon për STAR PEOPLE pse produktet e INGLOT janë vërtetë speciale.   Kush është historia e INGLOT?  Ne jemi Franchise në Shqipëri, që nga Nëntori i 2014, Importues dhe Shpërndarës Ekskluziv: DEA BEAUTY LLC, me nje showroom në zonën e Ish-Bllok-ut në rrugën Sami Frashëri dhe...
Nga Rudina HOXHA  Shallet e saj janë të famshme në Shqipëri dhe në botë. Të huajt mësojnë prej tyre rreth Shqipërisë, historisë së saj, natyrës, traditave dhe zakoneve. Ato mbajnë firmën e triQita, një brand që ajo e krijoi rreth 16 vite më parë. Ajo është Natasha Korn.  Natasha u ul...
  Nga Rudina HOXHA “Thjeshtësia dhe cilësia e asortimenteve tona skandinave në përgjithësi është shumë popullore në Shqipëri, dhe ne planifikojmë të zgjerojmë praninë tonë këtu,” thotë Z. Rune Jungberg Pedersen, Drejtori i Komunikimeve dhe CSR në Zyrën Qendrore të JYSK në Danimarkë. Me më shumë se 2800 dyqane në 52 vende...