Kruja/ Nje nga perlat e Shqiperise

0
30

Kruja është një nga qytetet me historinë më të ndritur dhe më të dokumentuar se të gjithë qytetet e tjerë shqiptarë, çka e bën atë një “kryeqytet” të vërtetë historik. Historia e këtij  qyteti të lashtë na bën të ndihemi krenarë sa herë që e vizitojmë.

Pa dyshim mund të quhet aktraksioni më i madh turistik në Shqipëri, si për të huajt ashtu edhe për ne.

Kruja i ka premisat për të qenë madhështore në çdo kohë. Ka qenë  kryeqendër  në një nga periudhat më të lavdishme të historisë së shqiptarëve, në periudhën e Heroit Kombëtar, Skënderbeut. Ka qenë  zonë e njohur që në lashtësinë ilirike. Në periferi të saj, pak pa arritur në Krujë, janë rrënojat e  Albanopolis, qytet Ilir, nga  i cili vjen emri albanët. Me këtë histori dhe objektet arkeologjike që e pasqyrojnë atë, kalaja, muzeu, pazari karakteristik, rrënojat e Albanopolisit dhe monumenti i Skënderbeut, etj., Kruja është në interesin e të gjithë  shqiptarëve, sidomos të turistëve të huaj.

Veç vlerave historike  pozicioni i Krujës, mjedisi, mali, kodrat, fushat, deti krijojnë një panoramë të mrekullueshme për t`a soditur, pse jo edhe për të jetuar. Kruja mund të jetë  një rezidencë interesante për shumë vizitorë që vijnë në Shqipëri për arsye pune apo për  turizëm. Pamja që të shpërfaqet nga Kruja, në kohë të kthjellët, sidomos  natën, në dritën e hënës e të yjeve, është mbresëlënëse. Shihet fusha e gjerë, shihet aeroporti i Rinasit,  kalaja e Prezës, ajo e Petrelës dhe e Lezhës. Shihet deti Adriatik, Durrësi, Porto Romano, Patoku e më tej Lezha e Shëngjini.

Është një mrekulli. Duket sikur fluturon mbi hapësira të pamata. Shume prane qytetit të Krujës është pika turistike e  Qafë Shtamës që mund të kthehet në një perlë të turizmit malor.

Kruja është edhe  vend pelegrinazhi fetar. Sarisalltiku Teqeja  Bektashiane, lart në mal, është një  vend i shenjtë që vizitohet nga mijëra njerëz.

https://www.instagram.com/p/CEE95fNHPrA/?igshid=1165hamlioql5

  1. E3EF5510 32AA 475A 9F03 7F1B845479B8 300x213 - Kruja/ Nje nga perlat e Shqiperise713E472C 8193 40CF B856 20F09D0873DA 300x213 - Kruja/ Nje nga perlat e ShqiperiseB931C3D0 9BEC 4A76 9535 1E1EF79AAD28 300x213 - Kruja/ Nje nga perlat e Shqiperise4167B8F6 371B 4385 A0A2 F6474FB7BA8A 300x213 - Kruja/ Nje nga perlat e Shqiperise7DBF827F E41E 479B A659 0A997D15934D 300x213 - Kruja/ Nje nga perlat e Shqiperise7AAAEE49 00C5 4C1F AAF9 2CFE652F69CB 300x213 - Kruja/ Nje nga perlat e Shqiperise72CC17EB F35E 4463 AE79 913EEC451081 300x213 - Kruja/ Nje nga perlat e Shqiperise

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu