Kreu Bota GJERMANI – Bundesbank: Ekonomia gjermane do të rritet fuqishëm në tremujorin e...

GJERMANI – Bundesbank: Ekonomia gjermane do të rritet fuqishëm në tremujorin e verës

0
470

Ekonomia gjermane pritet të rimëkëmbet nga kriza e pandemisë së koronavirusit të ri dhe të rritet fuqishëm gjatë verës, parashikoi sot banka qendrore e vendit, Bundesbank.

“Pas një rënie të mprehtë në gjysmën e parë të vitit, ekonomia gjermane mund të rritet shumë fuqishëm në tremujorin e verës”, deklaroi institucioni bankar në raportin e tij mujor për tremujorin korrik-shtator.

“Rimëkëmbja e dukshme dhe gjerësisht e bazuar, që filloi menjëherë pas nivelit më të ulët në prill, do të vazhdojë”, shtoi Bundesbank.

Megjithatë, banka paralajmëroi se nivelet e aktivitetit ekonomik të parakrizës nuk do të mund të arrihen as në tremujorin e tretë dhe as në një të ardhme të afërt, sepse pandemia ende nuk është frenuar në shumë vende.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu