Franca presion Britanisë, marrëveshja e Brexit të jetë nënshkruar në muajin Nëntor

0
926

Bashkimi Evropian dhe Britania duhet të arrijnë një marrëveshje pas Brexit në muajin nëntor, tha të dielën ministri i çështjeve evropiane i Francës, dhe ka paralajmëruar se blloku nuk do të pranonte  një marrëveshje të keqe vetëm për hir të një kompromisi.

“Duhet të ketë një marrëveshje në javët e ardhshme. Kjo do të thotë rreth fillimit të nëntorit, ”tha Clement Beaune për radion FranceInfo.

Kryeministri britanik Boris Johnson i tha Presidentit francez Emmanuel Macron të shtunën se ai do te marre parasysh çdo rrugë të nevojshme për te gjetur një marrëveshje tregtare me Bashkimin Evropian.

Johnson ka vendosur që takimi i nivelit të lartë me BE-në të mbahet më 15 tetor për të rënë dakord për një marrëveshje dhe BE po kërkon disa lëshime të tjera përpara se të hyjë në fazën e fundit të negociatave.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu