‘’Fendi’’, magjia dhe misherimi i luksit italian 

0
1084

‘’Fendi’’ është një nga brand-et më të dashura dhe më luksoz në botë, i adhuruar ndërkombëtarisht për produktet e prodhuara në mënyrë të përsosur dhe për koleksionet e gatshme  gjithmonë magjepsëse.

Duke nderuar të ndjerin Karl Lagerfeld, shtëpia e modës ‘’Fendi’’ vazhdon të eksplorojë bukurinë dhe inovacionin, duke mbështetur angazhimin e tij për botën e modës dhe ku trashëgimia e tij 54-vjeçare do të vazhdojë të jetë një pjesë integrale e ADN-së së markës. Tanimë, me Silvia Venturini-n në krye, nuk është aspak një surprizë që ‘’Fendi’’ është ende në pararojë të industrisë globale – ku ndodhet që nga themelimi në vitin e largët 1925.

‘’Fendi’’, magjia dhe misherimi i luksit italian  1

Që nga viti 2001, Fendi është bërë një markë shumëkombëshe dhe një pjesë e grupit LVMH.

Marka e famshme është e njohur për prodhimet e veshjeve, produkteve të lëkurës, këpucët, aromat, syzet, orët dhe aksesorët e ndryshëm . ‘’Fendi’’ është e njohur për mallrat e saj prej lëkure si “çanta baguette”, 2jours, Peekaboo ose Pequin etj. Marka e njohur është sinonim i cilësisë, traditës, kreativitetit dhe shijes së hollë. 

Në vitin 2015 ‘’Fendi’’ financoi restaurimin e Shatërvanit Trevi në Romë dhe mbajti shfaqjen e 90-vjetorit të kompanisë mbi shatërvan, duke përdorur një dysheme pleksiglash. Po atë vit kompania nënshkroi një partneritet me Galleria Borghese për të mbështetur ekspozitat e muzeut për tre vitet e ardhshme.

‘’Fendi’’, magjia dhe misherimi i luksit italian  2

Në vitin 2017, ‘’Fendi’’ lancoi ​​një dyqan për produkte të personalizuara, në bashkëpunim me platformën e shitjes elektronike ‘’Farfetch ‘’për modelet e çantave të bëra me porosi. 

Palazzo FENDI

Pasi transferoi zyrën e saj qendrore në Palazzo della Civiltà Italiana në nëntor 2015, ‘’Fendi’’ përfundoi së fundmi rinovimin e pallatit të saj historik, i vendosur në zemër të Romës. ‘’Palazzo Fendi’’ ndodhet përballë Via Condotti dhe Piazza di Spagna.

‘’Fendi’’, magjia dhe misherimi i luksit italian  3
Palazzo FENDI

Ndërsa fasada mbetet besnike ndaj arkitekturës historike italiane, pjesa tjetër e kësaj ndërtese të rinovuar plotësisht, të shekullit të 17-të është shndërruar në një hapësirë ​​kushtuar një arti të jashtëzakonshëm të jetesës së rafinuar.

Kati i parë dhe niveli i parë janë shtëpitë e modës për butikun ‘’Fendi’’. Më shumë sesa thjesht një dyqan, butiku ofron një përvojë unike estetike, duke ekspozuar një përzgjedhje të veshjeve në një mjedis arkitekturor që mishëron luksin italian. Në hyrje, vizitorët janë të mirëpritur nga skulptura e ‘’Moon Baal’’ nga artisti zviceran Not Vidal, duke pasqyruar motivin rrethor të dyshemesë së çmuar të mermerit.

Zgjedhja e travertinës, guri i përdorur tradicionalisht për të ndërtuar monumente klasike romake, i jep kreditet trashëgimisë italiane. Elementë të stilit emblematik të Fendi-it shënjojnë hapësirat kushtuar grave dhe burrave të gatshëm për t’u veshur.

‘’Fendi’’, magjia dhe misherimi i luksit italian  4

Ashensori prej xhami i zbukuruar me gjethe argjendi të çon në atelienë e butikut.

Kjo hapësirë premton një përvojë unike, me shërbimin e bërë me porosi, ku ekzekutohen dhe u jepet formë veshjeve që mbajnë vulën e gjigandit italian të modës.

Kati i dytë i ‘’Palazzo Fendi’’  rezervon një apartament privat, kushtuar klientëve VIP; të famshëm, apo edhe miq të ngushtë, besnikë të markës. 

Dhe në fund, kati i tretë është shndërruar në hotelin e parë të ‘’Fendi-t’’. E përbërë nga shtatë suita, ajo ofron një përvojë zhytëse në botën e sofistikuar të ‘’Fendi-t’’.

‘’Fendi’’, magjia dhe misherimi i luksit italian  5

Me një restorant dhe një tarracë në çati me një bar, ‘’Palazzo Fendi’’ ofron një përvojë të plotë romake të luksit italian.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu