COVID19/ MSH: 2165 testime, 384 të shëruar, 499 raste të reja dhe 10 humbje jete në 24 orët e fundit

0
1249

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit paraqitet si vijon:

Janë kryer 2165 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 499 qytetarë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 384 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 31,565 që nga fillimi i epidemisë.

Numri i të shtruarve në spitale vijon të jetë i qëndrueshëm. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 316 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve, 10 qytetarë nuk e kanë fituar betejen me covid19. Mjeku 72 vjecar Sali Baco; 2 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Lezha, 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 55-80 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në banesë. Nëse nuk e dini cili është mjeku juaj i familjes, telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për ta mësuar dhe për t’u vendosur në kontakt me mjekun tuaj të familjes.
Gjithashtu është në dispozion 24 orë në 7 ditë të javës numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare, ku mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (27 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore                        499
Të shëruar në 24 orë                     384
Të shtruar në spitale                     316
Humbje jete në 24 orë                    10
Testime ditore                            2165

Testime totale                        253,689
Raste pozitive                          56,254
Raste të shëruara                     31,565
Raste Aktive                            23,536
Humbje jete                               1153

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                                    13296
Fier                                         1585
Shkodër                                  1339
Durrës                                    1286
Vlorë                                      1072
Korçë                                       963
Elbasan                                    894
Berat                                       873
Lezhë                                      865
Gjirokastër                               528
Kukës                                      455
Dibër                                       380

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu