ARTE, një hotel i ndërtuar për nevojat tuaja me interiore luksoz

0
1989

“ARTE është një vendbanim autentik, intim, me një interior të mrekullueshme të krijuar nga mendja dhe zemra e shumë njerëzve të talentuar. Jemi mirënjohës për studion e UNO në Tiranë dhe arkitektin shumë të talentuar Glon Bakalli dhe ekipin e tij për ndihmën dhe përkrahjen gjatë procesit, tha për “Star Hospitality” Rezarta Bytyçi, përgjegjëse për PR dhe marketing të Hotel Arte Boutique. Me vendndodhjen e tij në ish-Bllok  ekziston një mori e thesareve për të zbuluar në lidhje me këtë hotel.

Përmes kësaj interviste, Bytyçi na mirëpret të zbulojmë sharmin dhe karakterin unik të këtij  hoteli të njohur.

Cila është historia pas konceptit të hotelit Arte Boutique?  Si e shndërruat ndërtesën ekzistuese në një hotel kaq elegant dhe luksoz?

Si qytetarë globalë, ne kemi vënë re se si arti i mikpritjes është zhvilluar dhe ka evoluar përreth shumë qyteteve evropiane dhe më tej.  Duke qenë vazhdimisht mysafirë dhe dëshmitarë të shumë strukturave të ndryshme të mikpritjes, në një biznes dhe në nivelin personal, filluam të vërejmë ndryshimin midis një akomodimi cilësor dhe jo-cilësor.  Trashëgimia jonë e një vendi ku mikpritja ka qenë dhe është një vlerë e rëndësishme, si edhe si pjesë e kësaj fushe për 25 vjet, na nxiti të jemi selektiv dhe të veçantë në lidhje me zgjedhjet më të mira që bota duhet të ofrojë.

Në hotele të rrjeteve të mëdha, ju ndjeheni si vetëm një numër (pa ofendim ndaj rrjeteve të mëdha) ndërsa strukturat e vogla kanë një staf më të specializuar për tu përshtatur dhe për tu kujdesur me nevojat e secilit mysafir, që do të thotë pavarësisht kësaj

fakti që sasia e dhomave ndryshon nga 20 në 40, cilësia e shërbimit zakonisht është gjithmonë e paharrueshme.  Për strukturën këtu nuk jeni vetëm një numër, por një individ me karakteristika dhe individualitet vetjak si dhe fleksibiliteti i strukturave të tilla sigurojnë një shërbim ekskluziv.  Dhe nëse jeni një i ftuar i rregullt, ju bëheni pjesë e familjes.

Ndërtesa ekzistuese e hotelit dikur ishte një nga shumë ndërtesa të ngjashme në Tiranë me të njëjtën histori  prejardhje, me të njëjtën arkitekturë si ndërtesat e ndërtuara gjatë viteve 1920 -1930 në Tiranë nga inxhinierë dhe arkitektë italianë.  Për të mos përsëritur të njëjtën klishe mbi atë periudhë komuniste të Tiranës, në ish zonën e Bllokut  vendosëm të ruajmë një pjesë të qytetit ku kemi lindur, të pandryshuar. Një ndërtesë me vetëm disa kate, arkitekturë e stilit të Lirisë me masa të mira ku individi është  qendra e vemendjes.

ARTE, një hotel i ndërtuar për nevojat tuaja me interiore luksoz 1

A mund të ndani me ne një seri faktesh për këtë Hotel? Çfarë e bën hotelin Arte Boutique të jashtëzakonshëm në peisazhet e hoteleve shqiptare?

ARTE është një vendbanim autentik, intim, me interiore përrallore të krijuara nga mendja dhe zemra e shumë njerëzve të talentuar.  Jemi mirënjohës për studion e UNO në Tiranë dhe arkitektin shumë të talentuar Glon Bakalli & ekipin e tij për ndihmën dhe mbështetjen gjatë procesit.  Ndërtesa në të cilën është vendosur hoteli ishte fillimisht  pjesë e vetëm 60 vilave të ndërtuara në vitet 1930 për të krijuar një Tiranë të Re.  Me vendndodhjen e saj në ish-Bllok, vila ka një mori thesaresh për tu zbuluar.  Ky hotel i njohur fton mysafirët të zbulojnë sharmin dhe karakterin unik të dhomave të tij luksoze të dizajnuara individualisht.  Elementi më unik i hotelit është dualiteti i tij i një pamje të qytetit në një rrugë dhe zonë shumë të gjallë dhe të zënë në fasadën ballore dhe  pamjen e një kopshti krejt terapeutik në anën e pasme të hotelit.  Përdorimi i gjelbërimit që na rrethon, e kanë vendosur restorantin tonë në mes të stilit të gjelbërimit të portokallit duke krijuar një kopsht të fshehtë. Hoteli gjithashtu përmban një kafene të bukur të stilit parizian, e cila shndërrohet në një bar të bukur në mbrëmje dhe një bar muzikor i zhanreve të ndryshme nga artistë të talentuar.  Më në fund, ekspozitat tona të gjera Lounge dhe Tea Room, ku gjenden  koleksione arti të artistëve vendas që shërbejnë si një galeri që shton vlerë në brendësinë tonë të origjinalitetit.I gjithë hoteli sjell artë në fusha të ndryshme, me atmosfera shumë të ndryshme nga një kat në tjetrin.

ARTE, një hotel i ndërtuar për nevojat tuaja me interiore luksoz 2

Sipas mendimit tuaj, cilat janë tiparet që e pozicionojnë hotelin në krye të piramidës luksoze sot?

Cilësia është përparësia jonë. Konsistenca në cilësi është filozofia jonë.  Përvoja që merr një mysafir në Arte Boutique Hotel ka të bëjë me vëmendjen për shërbim të shkëlqyeshëm duke mos përmbushur vetëm nevojat e mysafirëve tanë, por duke ofruar më shumë sesa mund të kërkonin.  Fakti që është hoteli i vetëm në qytet që përfshin dalje të ndryshme të mikpritjes të cilat janë individuale unike dhe na lejon të krenohemi në përmbushjen e standardeve globale në fushën tonë.  Të gjitha ambientet plotësojnë një rreth ofertash dhe argëtimesh me pjata unike në restorantin tonë, të bukur, atmosferë dhe evente në Arte Café & Bar, si dhe muzikë cilësore dhe jetën e natës me muzikën tonë Blue Bird Music.

Vëmendja ndaj detajeve e shërbimit si edhe karakteri i arkitekturës, modelimi i brendshëm dhe atmosfera janë të disa aspekte që ndihmojnë në krijimin e luksit dhe ekskluzivitetit të vendit duke e bërë atë të veçantë.  Në veçanti  për aspektet Art & Fashion.  Dhoma jonë e çajit dhe Lounge ekspozojnë koleksione arti të artistëve vendas që ne i vlerësojmë, ndërsa shumë nga eventet tona janë përshtatur për një mënyrë jetese të kënaqësisë nën shoqërinë e miqve të ngushtë; mund të jetë për një traditë të modernizuar çaji ose një aperitivo të merituar.

Cila është filozofia e Arte për të ardhmen e afërt?

Ne besojmë se kemi vendosur tashmë të ardhmen e mikpritjes në Shqipëri duke mbushur një hendek në treg dhe duke udhëhequr atë treg në hapin tjetër të tendencave globale.  Ne synojmë të bashkojmë përvojën lokale me ato ndërkombëtare, arsyeja pse kujdesemi për një audiencë të gjerë të kombësive të ndryshme, që mund të jenë  mysafirë të Tiranës ose banorë të saj.

Ne besojmë në mikpritjen dhe argëtimin inovativ dhe besojmë se është momenti i duhur për t’i treguar qytetit mënyra të reja për të shijuar kohën e tyre.  Njëkohësisht ne e kuptojmë dhe vlerësojmë intimitetin dhe një qendrim të këndshëm për qëllime personale ose biznesi prandaj dhomat tona mendohet se krijojnë komoditetin e nevojshëm.  Ndërkohë restoranti ynë është një oaz më vete,  një flluskë e rrethuar me gjelbërim dhe ushqim të shëndetshëm të sofistikuar.  Megjithë një investim të shkëlqyeshëm dhe dizajn të orientuar në detaje, ne i qëndrojmë çmimeve të zonës.  Të gjithë duhet të jenë në gjendje të shijojnë ushqime dhe pije me cilësi të mirë dhe  argëtim, pa prishur gjendjen.  Ne jemi për ti dhënë vlerën parasë.

ARTE, një hotel i ndërtuar për nevojat tuaja me interiore luksoz 3

Po në lidhje me preferencat e mysafirëve?  Ndonjë tendencë e vizitorëve ?

Banorët e Tiranës preferojnë Arte Café dhe konceptet tona të brendshme të “Pasdite me çaj të lartë” dhe “’Është ora e verës” , orë e lumtur pasi ato janë të arritshme dhe argëtuese dhe perfekte për verën jashtë.  Është e panevojshme të thuhet për një treg të orientuar për kafe se kafeneja vizitohet gjithmonë mirë gjatë ditës. Vëmendje e veçantë është marrë nga bizneset e orientuara drejt modës dhe shitjes me pakicë dhe një numër personalitetesh dhe të famshmish për ngjarje private, të brendshme dhe të jashtme, ndërsa restoranti ka treguar se është i orientuar nga biznesi tërheqja e një audiencë që kërkon intimitetin e vet dhe një vakt me cilësi të mirë.  Enët ekskluzive për Restaurant Arte janë një arsye për të vizituar restorantin për një shije të veçantë që askund tjetër nuk mund të gjendet.

A mund të zbuloni ndonjë nga specialitetet ushqimore dhe pijet që e bëjnë Arte ndryshe nga të tjerët?

Kuzhina jonë është kombinimi i ushqimit të detit dhe  të mishit, një kuzhinë mesdhetare që ofron shijet më të mira dhe aromat e zonës, ku çdo përbërës zgjidhet me kujdes për të qenë organik dhe jo i ndotur me pesticide .  Peshku përzgjidhet  nga peshkatarët me përvojë lokale nga Vlora që japin çdo ditën kapjet më të mira.  Furnizuesi ynë i peshkut siguron produktet më të mira në det të peshkatarëve në vijën tonë bregdetare. Ndërsa mishi ynë është zgjedhur nga kasapi më i moshuar dhe më cilësor i Tiranës, Edi dhe motra e tij Ida. Ne sigurohemi për furnizimin me perime lokale të freskëta nga e gjithë zona, nga furnitorët që kushtojnë muaj të tërë kultivimit të tyre.  Për më tepër kemi bashkëpunuar me një sommelier dhe bloger italian shumë të talentuar për verën dhe përzgjedhjen e përshtatshme për çdo pjatë.  Menuja është krijuar dhe testuar për dy muaj për një shije sa më të mirë dhe të zgjedhur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu