Kreu Lifestyle A është jahti me formën e mjelmës modeli më i çmendur i...

A është jahti me formën e mjelmës modeli më i çmendur i megajahteve për 2020?

0
1278

Një zog … Një aeroplan … apo është një superjaht? Kur pashë për herë të parë fotografitë e konceptimit të një jahti të tillë, mendova se ishte një shaka. Pas shumë hulumtimesh dhe një bisede intriguese me njeriun prapa këtij konceptimi gjenial kuptova se Avanguardia është çdo gjë tjetër veçse thjesht një konceptim.

Ideatori italian Pierpaolo Lazzarini, e konceptoi Avanguardian përreth 5 vite. Ajo që filloi si një fantazi e ëndërruar nga një njeri i magjepsur për të thyer kufijtë e automjeteve të po të njëjtit lloj është bërë një projekt me potencial të jetës reale – dhe një që Lazzarini shpreson se do të bëjë diferencën në një kantier detar të guximshëm.

“Ideja është të marrim frymëzim nga natyra”, thotë Pierpaolo Lazzarini.

“Ne besojmë se natyra tashmë na jep format e nevojshme të dizajnit për të konceptuar dizajne të reja, kështu që ne e bazuam atë në një mjelmë – e cila në të vërtetë është edhe logoja jonë – sepse ne besojmë se është një nga kafshët më elegante në mënyrën se si lëviz, në mënyrën se si ushqehet, dhe gjithçka. ”

USP-ja e dukshme e anijes është qafa e saj, e cila, kur është në gjendje neutrale, ngrihet si një mjellmë që lëkundet në valë dhe shtrihet e rrafshët mbi ujin ku “koka” shkëputet dhe shndërrohet në një lundër.

A është jahti me formën e mjelmës modeli më i çmendur i megajahteve për 2020? 1

Edhe pse është një koncept interesant, realizimi i dizajnit nuk ishte aspak i lehtë. 

“Për pesë vjet, ne u përpoqëm shumë herë për t’i dhënë formën përfundimtare. Ne provuam rreth gjashtë versione të ndryshme, ”thotë Lazzarini. “Më parë, krijuam një vinç të vërtetë për qafën, i cili po funksiononte si duhet, por nuk ishte aq i mirë për sa i përket dizajnit. Vështirësia ishte ta bëja atë të dukej sa më afër reales dhe jo si një vinç ”.

E gjithë gjëja duket tërheqëse por projektuesi këmbëngul se është e mundur të ndërtohet nëse një kantier detar është mjaft i guximshëm për të marrë përsipër sfidën. Sidoqoftë, palët e interesuara duhet të kenë parasysh se ndërsa baza e anijes është provuar dhe provuar, ka të ngjarë të duhet aftësia e një kantieri detar për të sjellë në jetë qafën e mjelmës.

“Po është e vërtetë që është thjesht një koncept dhe gjithçka funksionon, por padyshim që në realitet nëse dikush do ta zhvillojë këtë, ata me siguri do të duan ta ndryshojnë modelin e qafës disi sepse edhe pse është mjaft elegant, ndoshta nuk është funksional në mënyrën e duhur”, thotë Lazzarini.

Në botimin më të hershëm të Lazzarinit, koka ishte një avion i shkëputur. 

“Frymëzimi në fillim ishte të kishim një kokë të ndashme që fluturon në vend që të shkojë në ujë, por ne duhej të vendosnim një dron në majë dhe ulja ishte mjaft e komplikuar,” thotë ai. “Edhe pse është një koncept, ne na pëlqen të bëjmë gjëra që me të vërtetë funksionojnë dhe nuk janë vetëm karikatura të animuara, kështu që ne vendosëm ta zëvendësonim me një anije.”

Versioni i parë me sistemin e lundrës të përdorur me të cilin anija ishte në gjendje të rrëshqiste në ujë, por Lazzarini nuk donte që qafa pa kokë të ngjitej dhe të prishte siluetën e përgjithshme, kështu që pas disa modelimeve prototipi, studioja krijoi qafën njëlloj siç e shihni tani.

A është jahti me formën e mjelmës modeli më i çmendur i megajahteve për 2020? 2

Duke parë trupin e jahtit, pikat kryesore të tjera përfshijnë garazhin e tij të makinave, helikopterin dhe hapësirën e magazinimit për dy lundërsa “kapsulë avioni”. Këto lundërs janë në të vërtetë ndërtime të jetës reale. Në fakt, dizajni i tyre bënë Lazzarini-n të fitojë një çmim në një konkurs të madh në vitin 2010 – kthesa që e frymëzoi si rezultat ish-projektorin e pjesëve të makinave për të hapur studion e tij të dizajnit në 2012.

Studio që atëherë ka zhvilluar një varg kabinash dhe automjetesh uji për ‘Jet Capsule’, një kompani të cilën Lazzarini gjithashtu e ka në zotërim, si dhe jahte konceptuale dhe makina – përfshirë ato të varietetit fluturues.

Pyetja e madhe: a ka marrë ndonjë interes Lazzarini nga kantieret e anijeve? Përgjigja e shkurtër – po.

“Pas disa artikujve rreth qafës së Avanguardia, ne filluam të kontaktoheshim nga disa kantiere detare nga Italia dhe Gjermania – njëri prej tyre  është i interesuar sepse ata tashmë kishin një angazhim nga klienti i tyre për të cilin ata kanë ndërtuar 100 milion jahte. Ata po kërkonin informacion në lidhje me vinçin, ”thotë Lazzarini.

“Ndërtuesi i jahteve është gjithmonë në kërkim të një sfide të re. Në botën detare, nëse dikush thotë ‘jo, kjo është shumë e vështirë’, kjo është diçka që e bën ndërtuesin e jahteve të lumtur – të krijojë diçka që askush nuk e ka parë para tyre. ”

A është jahti me formën e mjelmës modeli më i çmendur i megajahteve për 2020? 3

Avanguardia është e para nga gjashtë jahte koncepte në formën e kafshëve ujore që Lazzarini Studio me bazë në Romë do të zbulojë gjatë muajve të ardhshëm. I pari i serisë do të dalë para Krishtlindjeve.

Pavarësisht nëse ju pëlqen Avanguardia apo jo, një gjë është e sigurt – kjo nuk do të jetë e fundit që do të dëgjoni nga Lazzarini.

 

Përgatiti : Iris Dajti

Burimi: Forbes

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu