15 Hotelet më të jashtëzakonshme që u hapën gjatë vitit 2021

0
595

Pas një viti të vështirë pandemik si 2020-ta ku shumica prej nesh na u desh që të anulonim planet tona të udhëtimeve, viti 2021 u duk më premtues. Hotelet e shumta të mbushura me arkitekturen e tyre kreative ose menutë e pazakonta, e kanë bërë qëllimin e tyre kryesor sigurinë shëndetësore dhe në këtë mënyre po ecin përpara me hapjen e hoteleve të reja në të gjithë globin.

Më poshtë do të gjeni listën e 15 vendeve më të reja dhe luksoze për të vizituar herën tjetër që do të udhëtoni:

1.Bulgari Hotel Paris

Kompania e bizhuterive luksoze në zonën ekskluzive Triangle d’Or vjen me një perlë të vërtetë. Prisni mjeshtëri të nivelit të lartë me 76 akomodimet e tij (kryesisht suita), spa, restorant dhe bar që ndodhet  në oborrin e hotelit.

15 Hotelet më të jashtëzakonshme që u hapën gjatë vitit 2021 1

2.Mandarin Oriental Ritz, Madrid

Vendi historik i Madridit do të kaloje në restaurimin më të madh në historinë e tij 110-vjeçare. Do të rihapet si një hotel i quajtur Mandarin Oriental. Ai do të mbajë ende gjurmë të stilit të tij të vjetër, por me ambiente të përditësuara, si suita në katin e fundit me ballkone përballë Muzeut Prado dhe Sheshit Lealtad.

3.Regent Phu Quoc, Vietnam

Në Long Beach në Phu Quoc, në ishullin e Vietnamit, do të gjeni vendpushimin perfekt të mbushur me suita dhe vila (vila me pishina të mëdha dhe deri në shtatë dhoma gjumi). Po ashtu keni të përfshirë banjën e gjerë, e cila përfshin një pavion yoga në kat të fundit dhe një restorant franko-japonez.

4.Resort në San Manuel Casino, Highland, California

Kjo kazino në Californi po i nënshtrohet një zgjerimi të madh. Për t’ju afruar sa më shumë destinacioneve si: Las Vegas, San Manuel ajo do të shtojë një resort luksoz me 429 akomodime me ngjyrat e shkretëtirës, një spa, një kuvertë të gjerë pishine me një bar dhe një vend argëtimi (ky i fundit do të arrijë në 2022).

5.Bishop’s Lodge, Auberge Resorts Collection, Santa Fe

Pylli Kombëtar Santa Fe është një pikë referimi që ishte fillimisht shtëpia e Kryepeshkopit Jean Baptiste Lamy dhe më vonë familjes Pulitzer. Pretendoni se hoteli me 100 dhoma është vendbanimi juaj me dekor lokal (oxhaqe, qilima të endura), një galeri arti, stalla, restoranti jugperëndimor i kuzhinierit Dean Fearing SkyFire dhe një shtëpi me 12 dhoma gjumi.

15 Hotelet më të jashtëzakonshme që u hapën gjatë vitit 2021 2

6.Fairmont Century Plaza, Los Angeles

I ndërtuar në një ish studio filmash të viteve 1950, kjo ikonë debutoi në vitin 1966 si një mrekulli e madhe moderne e shekullit të mesëm nga Minoru Yamasaki (arkitekti prapa Qendrës Tregtare Botërore origjinale të NYC). Firma e projektimit Yabu Pushelberg do ta nderojë atë të kaluar duke rinovuar hotelin me 400 dhoma me banjë moderne të pajisur me një dhomë kripe Himalaje.

7.Resorti Sea Palace, Dubai

Dubai është një destinacion i mbushur me hotele unike dhe futuriste. Një nga to do të jetë dhe ky hotel lundrues i rrethuar nga gjashtë shtëpi të ndara që janë pranë Dubai Marina. Të fuqizuar nga energjia diellore, shtëpitë do të kenë filtra ajri të vetë-sterilizuar, dysheme qelqi për të parë jetën detare poshtë dhe mobilje bashkëkohore nga Aston Martin.

8.One & Only Portonovi, Mali i Zi

One & Only vendosi se Mali i Zi ishte vendi i duhur për hotelin e tij të parë evropian. Bregdeti Adriatik do të lërë gjurmët e tij me Chenot Espace, një banjë me trajtime të reja për të rritur vitalitetin dhe Sabia, një restorant nga kuzhinieri i njohur italian Giorgio Locatelli. Një tipar tjetër dallues do të jetë një suitë presidenciale, bodrumi i verës me 260 shishe nga rajoni.

15 Hotelet më të jashtëzakonshme që u hapën gjatë vitit 2021 3

9.Live Aqua Beach Resort Punta Cana, Republika Domenikane

Kjo do të jetë resorti Aqua i parë  jashtë Meksikës. Ashtu si pronat e tij San Miguel de Allende dhe Mexico City, hoteli me 347 suita do të shfaqë dizajnin, por do të jetë unik me kopshte të qetë, burime qetësuese, ujëvara të ndezura dhe një plazh privat.

10.Pan Pacific,Londër

Debutimi i Pan Pacific në Evropë do të tregojë modelin nga Yabu Pushelberg, një dysheme me një pishinë dramatike të pafundme dhe me  një peisazh më të mrekullueshëm se çdo hotel tjetër luksoz në zonë. Profesionistët do të duan të vizitojnë për të shijuar ëmbëlsirat nga shefi ekzekutiv i pastave Cherish Finden.

11.Rosewood Villa Magna, Madrid

Rosewood në Spanjë do të hapet në Paseo de la Castellana, një bulevard i madh i mbushur me pazare, restorante, atraksione kulturore dhe monumente historike. Hoteli do të ofrojë 150 dhoma dhe suita të mirë-caktuara për mysafirë dhe një Rosewood Spa.

12.SLS, Kankun

Hoteli me 45 suita shtrihet pas portave të Puerto Cancun (i cili gjithashtu ka një fushë golfi të projektuar nga Tom Weiskopf me 18 vrima, një marinë private dhe 100 dyqane plus). Por SLS do të ofrojë akomodimet e veta, si ambiente të brendshme nga stilisti italian bashkëkohor Piero Lissoni, një plazh të zhurmshëm dhe shije japoneze-argjentinase nga kuzhinieri Jose Icardi.

13.Thompson Buckhead, Atlantë

Thompson do të sjellë në Atlantë 201 dhoma me dysheme druri të modeluara me shevron dhe banjo me pllaka mozaiku prej mermeri; një holl me një bar intim dhe art lokal; dhe një pishinë dhe sallë pritjeje në çati.

15 Hotelet më të jashtëzakonshme që u hapën gjatë vitit 2021 4

14.Mandarin Oriental, Boca Raton

Prona e dytë e markës në Florida do të vij në Boca. Hoteli me 158 dhoma do të ketë dy pishina në çati; një banjë; një dyqan tortash Mandarin Oriental; dhe dhoma me pamje nga qendra e qytetit ose autostradave. (Jack Nicklaus po ridizenjon fushën ngjitur të golfit me 18 vrima).

15.W Toronto
Yorkville do të ketë një rritje të energjisë kur ky hotel me nëntë kate, 254 dhoma të hapet. Hoteli do të përfshijë një sallë pritjeje me oborr, DJ live, një studio regjistrimi dhe një kafe dhe koktej bar, megjithëse do të tërhiqeni nga bari i verandës i frymëzuar nga Mesdheu që ofron kokteje vermuthi dhe amaro.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu